Kościół filialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Karwin ulokował się w północnej części Puszczy Noteckiej - zaledwie kilka kilometrów od Drezdenka, z którym był ściśle powiązany. Góruje ponad stawem i rzeczką Rudawa Pierwsze wzmianki o Karwinie (zwanym z niemiecka Hammer) pochodzą z 1602 roku. Jego nazwa wskazuje na położenie osady w głębi zalesionych obszarów zamkowego Drezdenka - w miejscu, gdzie występowała ruda żelaza Stąd konieczność funkcjonowania kuźnicy. Miejscowość często zmieniała właścicieli - pierwszym był margrabia Kurfierst, po nim wymienia się Bogumiła Horna i komisarza Mittestadta W wieku XIX pojawiają się kolejne nazwiska -von der Osten, Rehmann oraz von Rochow.

Czytaj więcej: Kościół filialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Kościół filialny pw. MB Królowej Polski

Miejscowość Chełst (dawniej - Neuteich) położona jest nad rzeczką Miała. Właśnie tutaj - do roku 1939 -przebiegała granica polsko-niemiecka Pamiątką długoletniego podziału są zachowane do dziś nazwy - Chełst Polski i Chełst Niemiecki. Wieś wywodzi swe początki lokacyjne z okresu ujętego w ramy dwóch dat - 1764 i 1766 roku. Do końca II wojny światowej w Chełście Niemieckim mieszkali protestanci - z ich inicjatywy w latach 60. XVIII wieku postawiono świątynię - dziś filię parafii św. Jana Kantego w Niegosławiu poświęconą 15 czerwca 1947 roku.

Czytaj więcej: Kościół filialny pw. MB Królowej Polski

Kościół parafialny pw. św. Jana Kantego

Został wybudowany w latach 1971 – 1981, poprzedni kościół z 1763 r. spłonął 3 listopada 1971 r., konsekrowany przez bp. Wilhelma Plutę 6 września 1981 r., w prezbiterium: obraz św. Jana Kantego – malowany na płótnie w 1978 roku przez Alojzego Golda z Rudy Śląskiej.

 

Gościmy

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.

Login Form

Thursday the 17th. | Copyright Parafia Niegosław | Start