Parafia liczy 2150 mieszkańców, posiada 3 kościoły: parafialny św. Jana Kantego w Niegosławiu, filialne: Podwyższenia Krzyża Świętego w Karwinie i MB Królowej Polski w Chełście. 

Zasięgiem obejmuje 10 miejscowości: Niegosław, Chełst, Czartowo, Karwin, Kawczyn, Lipno, Marzenin, Moczydła, Pełcza, Tuczępy położonych w dwóch województwach i gminach: lubuskim – gm. Drezdenko i wielkopolskim – gm. Drawsko.


Miejscowość założono w roku 1763 - za rządów Fryderyka II. Osadnicy postawili nową świątynię w roku 1765. Zbór służył protestantom do 1945 roku. Była to konstrukcja szachulcowa z wejściem głównym usytuowanym pod drewnianą dzwonnicą. Całość nakrywał czterospadowy dach zwieńczony kopułą i krzyżem. Niegosław, opuszczony po 1945 roku przez protestantów został kanonicznie przypisany do parafii Matki Bożej Różańcowej w Drezdenku.

W latach 1960-1974 był samodzielnym wikariatem, który obsługiwali księża Kanonicy Regularni Laterańscy. Stara szachulcowa świątynia spłonęła 3 listopada 1971 roku. Niemałym trudem, głównie przy materialnym i modlitewnym zaangażowaniu wiernych, postawiono kościół pw. św. Jana Kantego. Budowano go w latach 1972-1981 według projektu architektów Józefa i Jerzego Hermanowiczów. W tym czasie - 24 kwietnia 1974 r. nową parafię erygował bp Wilhelm Pluta, który siedem lat później (6 września 1981 roku) konsekrował niegosławską świątynię.

Dominantą wnętrza jest prezbiterium z obrazem patrona – św. Jana Kantego. Płótno wyszło spod pędzla Alojzego Golda z Mikołowa w 1978 roku. Po lewej stronie umieszczono obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Stanisława Kazimierczyka. Prawą stronę równoważy obraz św. Józefa i chrzcielnica. W kościele też pozostaje drewniana figura św. Floriana (wykonana przez Józefa Zakrzewskiego i podarowana OSP w Niegosławiu w 2001 r).